Ogrody zimowe
Otrzymaj oferty od specjalistów jak ASTECHBUD Sp. z o.o. nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

ASTECHBUD Sp. z o.o.

9

Ogrody zimowe

Autor: ASTECHBUD Sp. z o.o., publikacja: 2013-10-11

Mieszkańcy domów jednorodzinnych a także mieszkań od wielu lat pragną posiadać bliski kontakt z przyroda w okresie chłodu . Wykonuje się w tym celu różnego rodzaju ogrody zimowe z takich materiałów jak PVC , drewno klejone oraz aluminium. Najbardziej rozpowszechnioną wersja ogrodu zimowego jest konstrukcja oparta na profilach PVC wzmacnianych wewnątrz specjalnie wyprofilowanymi kształtownikami stalowymi.

Zdjęcie 1
Zdjęcie 2

Etap I - omówienie projektu i przygotowanie kosztorysu

Pierwszy kontakt z Klientem z firmy produkującej takie konstrukcje polega na wizji lokalnej , omówieniu charakteru ogrodu, związanym z nim potrzeb i funkcji jakie ma spełniać oraz określeniu jego położenia na posesji. Następnie dobierany jest kształt i kolor ogrodu , aby był spójny z budynkiem oraz wymaganiami Inwestora . Na końcu sugerując się w zasadzie kosztami budowy ustala się materiał z jakiego ma powstać konstrukcja ogrodu. Oczywiście w przypadku ogrodów zimowych o bardzo dużej powierzchni elementy konstrukcyjne , czyli belki i słupki musza by odpowiednio większe lub powinny być wykonane z wytrzymalszych i bardziej odpornych na odkształcenia materiałów jak aluminium czy drewno.

Zdjęcie 3
Zdjęcie 4

Etap II - projektowanie konstrukcji

Następnie przechodzi się do bardziej szczegółowego etapu, czyli projektowania konstrukcji, podziału ścian i dachu na pola , ustaleniu elementów otwieranych w ścianach oraz rodzaju szyb zastosowanych w ogrodzie zimowym. Sporządza się szkice , które następnie mogą być załącznikiem do umowy. Szkice te zawierają w zasadzie wszystkie najważniejsze informacje jak rodzaj materiału, kolor, rodzaj wypełnienia pól dachowych, wymiary i sposób posadowienia ogrodu na tarasie. Ważnym na tym etapie elementem jest właściwe dobranie funkcji ogrodu do potrzeb Klienta , ustalenie w zależności od intensywności nasłonecznienia rodzaju szkła i sposobu przewietrzania ogrodu oraz wyposażenie go w części otwierane , aby był najbardziej ergonomiczny w późniejszym użytkowaniu. Zastosować można okna uchylno-rozwierne, drzwi otwierane lub otwierano-uchylne, drzwi przesuwne jedno lub dwuskrzydłowe oraz drzwi składane.

Firmy przede wszystkim specjalizują się w konstrukcjach z wzmacnianego stalą PVC , które jest najtańsze oraz nieco drozszego drewna klejonego. Z tego etapu powstają szkice , których przykłady poniżej można obejrzeć:

Zdjęcie 5
Zdjęcie 6

Etap III - przygotowanie tarasu i montaż ogrodu zimowego

Czas potrzebny później na produkcję takiego ogrodu to około 6-8 tygodni. W tym czasie można przygotować taras pod ogród zimowy lub zmodernizować istniejący, tak aby nadawał się na pomieszczenia ogrzewane jakim zazwyczaj zima jest ogród zimowy. Prace takie także może wykonać firma budująca ogrody zimowe. Natomiast czas, jaki jest potrzebny na montaż ogrodu zimowego to przeważnie 3 lub 4 dni robocze z tym, że ważnym jest aby Państwo wiedzieli, że montaż podzielony może być na dwa etapy. Pierwszego i drugiego dnia montuje się konstrukcje ogrodu zimowego, następnie wykonuje się pomiary wypełnień dachowych, obróbek blacharskich i rynien i po około 7-10 dniach możan już wykonać wykończenie ogrodu zimowego i założyć wypełnienie dachowe – poliwęglan wielokomorowy lub szyby zespolone. Dach bowiem może być wykonany ze szkła hartowanego lub z poliwęglanu.

Zdjęcie 7
Zdjęcie 8

Użytkowanie i konserwacja

Po zamontowaniu można się cieszyć ogrodem zimowym długie lata, jest bowiem odpowiednia zabezpieczony i uszczelniony. Należy dbać szczególnie o ogrody zimowe w konstrukcji drewnianej, co kilka lat zlecając konserwację powłoki lakieru. Natomiast ogrody w konstrukcji z PVC wymagają regularnego czyszczenia za pomocą standardowych preparatów do tworzyw z PVC.

Przykłady ogdrów zimowych , ich kształtów i funkcji:

Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 11
Zdjęcie 12

Zdjęcie 13
Zdjęcie 14
Zdjęcie 15
Zdjęcie 16
Zdjęcie 17 Zdjęcie 18

Wentylacja ogrodu zimowego

Pamiętać należy, o wentylacji ogrodu zimowego, zastosowaniu w nich wywietrzników higrosterowanych lub manualnych, a w ekstremalnie nasłonecznionych miejscach klimatyzacji co wiąże się z sporym dodatkowym kosztem na etapie realizacji i późniejszej eksploatacji, a o czym niektórzy potrafią zapomnieć ustalając budżet na ogród zimowy. Droższym rozwiązaniem są też szyby na dachu zamiast poliwęglanu. Najtaniej natomiast wypadają ogrody zimowe w kolorze białym o głębokości do 3m ponieważ materiały do produkcji dachu maja długość 6m. oczywiście rzadki wykonuje się ogrody zimowe o głębokości 6m, a więc optymalne są wymiary np. 5m długości na 3m głębokości. Taki ogród zimowy łatwo ogrzać, schłodzić, a przestrzeni jest na tyle dużo aby wygonie w nim wypić filiżankę dobrej kawy wraz z rodzina czy przyjaciółmi w otoczeniu całorocznej zieleni.

Zdjęcie 19

Opracowano:
Artur Szczepaniak
AS-tech

Altany - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 12 315 Specjalistów od Altan najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych: