Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Ogrody zimowe

Ogrody zimowe

Mieszkańcy domów jednorodzinnych, a także mieszkań od wielu lat pragną posiadać bliski kontakt z przyrodą w okresie chłodu. Wykonuje się w tym celu różnego rodzaju ogrody zimowe z takich materiałów, jak: PVC, drewno klejone oraz aluminium. Najbardziej rozpowszechnioną wersją ogrodu zimowego jest konstrukcja oparta na profilach PVC wzmacnianych wewnątrz specjalnie wyprofilowanymi kształtownikami stalowymi.

author box img

Artur Szczepaniak

Zaktualizowano: 8 października 2013 08.10.2013 Czas lektury: 4min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 14743 Specjalistów od Altanek blisko Ciebie

Etap I – omówienie projektu i przygotowanie kosztorysu

Pierwszy kontakt z klientem z firmy produkującej takie konstrukcje polega na wizji lokalnej, omówieniu charakteru ogrodu, związanych z nim potrzeb i funkcji, jakie ma spełniać, oraz określeniu jego położenia na posesji. Następnie dobierany jest kształt i kolor ogrodu, aby był spójny z budynkiem oraz wymaganiami inwestora.

Na końcu, sugerując się w zasadzie kosztami, budowy ustala się materiał, z jakiego ma powstać konstrukcja ogrodu. Oczywiście w przypadku ogrodów zimowych o bardzo dużej powierzchni elementy konstrukcyjne, czyli belki i słupki muszą być odpowiednio większe lub powinny być wykonane z wytrzymalszych i bardziej odpornych na odkształcenia materiałów, jak aluminium czy drewno.

Etap II – projektowanie konstrukcji

Następnie przechodzi się do bardziej szczegółowego etapu, czyli projektowania konstrukcji, podziału ścian i dachu na pola, ustaleniu elementów otwieranych w ścianach oraz rodzaju szyb zastosowanych w ogrodzie zimowym. Sporządza się szkice, które następnie mogą być załącznikiem do umowy. Szkice te zawierają w zasadzie wszystkie najważniejsze informacje, jak: rodzaj materiału, kolor, rodzaj wypełnienia pól dachowych, wymiary i sposób posadowienia ogrodu na tarasie.

Ważnym na tym etapie elementem jest właściwe dobranie funkcji ogrodu do potrzeb klienta, ustalenie w zależności od intensywności nasłonecznienia rodzaju szkła i sposobu przewietrzania ogrodu oraz wyposażenie go w części otwierane, aby był najbardziej ergonomiczny w późniejszym użytkowaniu. Zastosować można okna uchylno-rozwierne, drzwi otwierane lub otwierano-uchylne, drzwi przesuwne jedno- lub dwuskrzydłowe oraz drzwi składane.

Firmy przede wszystkim specjalizują się w konstrukcjach ze wzmacnianego stalą PVC, które jest najtańsze oraz nieco droższego drewna klejonego. Z tego etapu powstają szkice

Etap III – przygotowanie tarasu i montaż ogrodu zimowego

Czas potrzebny później na produkcję takiego ogrodu to około 6-8 tygodni. W tym okresie można przygotować taras pod ogród zimowy lub zmodernizować istniejący, tak aby nadawał się na pomieszczenia ogrzewane, jakim zazwyczaj zimą jest ogród zimowy. Prace takie także może wykonać firma budująca ogrody zimowe. Natomiast czas, jaki jest potrzebny na montaż ogrodu zimowego to przeważnie 3 lub 4 dni robocze, z tym że ważne jest, aby Państwo wiedzieli, że montaż podzielony może być na dwa etapy.

Pierwszego i drugiego dnia montuje się konstrukcję ogrodu zimowego, następnie wykonuje się pomiary wypełnień dachowych, obróbek blacharskich i rynien i po około 7-10 dniach można już wykonać wykończenie ogrodu zimowego i założyć wypełnienie dachowe – poliwęglan wielokomorowy lub szyby zespolone. Dach bowiem może być wykonany ze szkła hartowanego lub z poliwęglanu.

Użytkowanie i konserwacja

Po zamontowaniu można cieszyć się ogrodem zimowym przez długie lata, jest bowiem odpowiednio zabezpieczony i uszczelniony. Należy dbać szczególnie o ogrody zimowe w konstrukcji drewnianej, co kilka lat zlecając konserwację powłoki lakieru. Natomiast ogrody w konstrukcji z PVC wymagają regularnego czyszczenia za pomocą standardowych preparatów do tworzyw z PVC.

Wentylacja ogrodu zimowego

Pamiętać należy o wentylacji ogrodu zimowego, zastosowaniu w nich wywietrzników higrosterowanych lub manualnych, w ekstremalnie nasłonecznionych miejscach klimatyzacji, co wiąże się ze sporym dodatkowym kosztem na etapie realizacji i późniejszej eksploatacji, a o czym niektórzy potrafią zapomnieć, ustalając budżet na ogród zimowy.

Droższym rozwiązaniem są też szyby na dachu zamiast poliwęglanu. Najtaniej za to wypadają ogrody zimowe w kolorze białym o głębokości do 3 m, ponieważ materiały do produkcji dachu mają długość 6 m.

Oczywiście rzadko wykonuje się ogrody zimowe o głębokości 6 m, a więc optymalne są wymiary np. 5 m długości na 3 m głębokości. Taki ogród zimowy łatwo ogrzać, schłodzić, a przestrzeni jest na tyle dużo, aby wygodnie w nim wypić filiżankę dobrej kawy wraz z rodziną czy przyjaciółmi w otoczeniu całorocznej zieleni.

Dodano: 11 października 2013 Zaktualizowano: 8 października 2013

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco